pátek 4. dubna 2014

Koupání na Lago di Garda – kde je nejlepší?

Záleží, co máte rádi. Zda-li vám vyhovují malé, úzké plážičky na kterých budete sami nebo jedna velká centrální pláž, kde je třeba i nějaký servis, je zde možnost skočit pro zmrzlinu…. 

Nebudu tu říkat kde je to nejlepší, je to totiž opravdu specifická záležitost. Rozšířený názor že jih je nejlepší z hlediska koupání můžete klidně akceptovat. Pokud ale na jihu najdete dobrou pláž, bude dost možná přecpaná, špinavá a již se vám tak líbit nemusí. Kde je to tedy dobré?

Limone – relativně velká, uzká pláž. I v sezoně zde není tolik nacpáno, jelikož do Limone jezdí hodně seniorů, kteří mnohdy již nemají chuť užívat vodní radovánky a spíše chodí po městě, hledajíc nejlepší zmrzlinu, případně sedí na balkoně v některém z all inclusive hotelů, které jsou vlastně jen zde (právě z tohoto důvodu). Zpět k pláži – ta je celkem fajn, připravte se na trochu studenější vodu jak v jiných částech jezera (ale to platí pro celý sever jezera).
Koupání v Limone
Riva del Garda
Riva del Garda a Torbole – obě lokality mají velkou, dlouhou “městskou“ pláž, o víkendu obzvlášť může působit přecpanějším dojmem, určitě si ale své místo najdete. 

pláž v Torbole 

V Torbole jen pozor na větší výskyt surfařů, koupání zde věnujte přec jen trochu více opatrnosti, aby vás nějaký zbloudilý jezdec nesejmul. 

Od Navene, přes Malcesine až po Gardu jsou pláže malé, úzké, většinou jdou souběžně se silnicí, která až na pár částí není vůbec rušivá, podél pláže vede stezka pro MTB/inline, můžete tedy jít a najít si své místečko. Mě osobně tato část Gardy vyhovuje nejvíce, kolikrát můžete jet jen tak autem, uvidět dobrou pláž, zastavit, zaparkovat (mnohdy jde zajet i k pláži), roztáhnout deku a vyrelaxovat.
Pláž kolem Malcesine lemuje stezka pro cyklo či inline.

Město GARDA má velkou dlouhou promenádu s kotvícími loďkami, pokud trochu projdete dále, dorazíte na celkem slušné koupací možnosti. Máte-li ubytování v Gardě, dejte pozor při výběru hotelu na udávanou vzdálenost k vodě, která je většinou jiná jak vzdálenost k pláži. Ano, dorazíte k vodě, ale většinou na promenádu se zahrádkami jednotlivých restaurací, přístaviště, pak dlouho půjdete a pak přijde ona vysněná pláž. U nás to tak rozdělujeme, jiné cestovky a online portály tento rozdíl neřeší – cílem je buď vzdálenost k jezeru, případně jezero = pláž.

Nedaleko Gardy se nachází krásná zátoka PUNTA SAN VIGILIO, jejíž součástí je i snad jediná placená pláž na Gardě, která je udržovaná, hezká, je zde i nějaký servis (bar, toalety, dětské hry, hřiště). Pokud chcete strávit nějaký čas, doporučuji zvážit návštěvu. Více info ZDE

Od GARDY přes BAROLINO, LAZISE, Peschiera – tato lokalita je sázka do loterie. Dobré pláže většinou patří pod kemp, volné pláže kolem těchto letovisek (alespoň dle mé zkušenosti) jsou často plné velkých kamenů a oblastí kde rostou rákosy. Hezkou pláž zde určitě najdete, nemusí to být hned. 

SIRMIONE a celý jih kolemtaké zde to chce pohledat, ale vyloženě koupání zde můžete najít opravdu dobré. Celý poloostrov Sirmione, oblast Colombare, Punta Gro… skvělé koupání. Minulý rok jsem prošel okolí villaggia PUNTA GRO a TIGLIO, našel jsem zde písečnou pláž – velmi příjemné a na Gardě nevídané. Minusem této lokality je přec jen větší koncentrace osob na daný počet pláží. V Sirmione, resp.tady dole v Colombare jsou lokality, kde pláž přechází v části připomínající louku / park – většinou tedy nesedíte přímo na pláži… 

Jihozápad Gardy, zátoky jako například zátoka MANERBA je jedno z nejlepších míst na koupání v celém jezeře. Zátoka Manerba je vůbec klidná, čistá, teplá, voda zde nemá žádné proudy… ideálka. 
Příkladem dobrého ubytování zde je třeba Villaggio Onda Blu nebo hotel LA QUIETE


Večerní momentka ze zátoky Manerba, nahoře pak zátoka z ptačího pohledu

Saló, Gardone, Gargnano – jsou resorty spíše prestižní, s promenádami než s velkými plážovými možnostmi. Tady opět dejte pozor na vzdálenost k vodě vs.pláži. Většina hotelů má „nula metrů k jezeru“ několik set metrů k pláži. 

Toscolano Maderno – je docela velké město, kde žijí i místní, není tedy 100% turistické jako jiné resorty, pláž je zde velká, široká, místo najde každý. Je zde tedy i slušná koncentrace kempů, přesto jsou plážové možnosti více než slušné. Na druhou stranu ruce vám budou stačit, abyste spočítali počet dobrých restaurací ve městě. V sezoně tu může být problém někam zajít bez rezervace. Dobré hotely: např.: Antico Monastero nebo rodinná Villa Angela

TIGNALE / TREMOSINE toto jsou resorty nacházející se vysoko na skále, k jezeru je to tedy dle mapy jen pár metrů, ve výsledku ale jedete serpentinou xx kilometrů dolů. Pokud chcete jezdit na kole, berte všemi deseti, pokud na koupačku, těmto resortům se vyhněte.

11 komentářů:

 1. Nejlepší koupání na Gardě je ve vlastním potu např. při výjezdu na Tremalzo. ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Chválím blog. Zajímalo by mne od kdy do kdy se dá v jezeře koupat. Je to jen záležitost července a srpna. Nebo i konec červa případně začátek září by připadal v úvahu? Jakou by voda na jihu jezera měla teplotu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, lidé se koupají i kupříkladu v květnu, září.... Můj kamarád se koupal v Rivě minulý týden kupříkladu. Je to individuální a mimojiné tedy záleží jak brzy nastoupí léto. V červnu může mít voda kolem 20°, červenec až 24, srpen a září až 26°. Na severu pak o stupeň/dva méně´, jelikož se do jezera vlévá řeka. Vzduch - 30°máme od května, v top sezoně běžně i přes 40° (letos)

   Vymazat
 4. My jsme byli minulý rok s kámošema na tripu a gardské jezero bylo jasnou zastávkou. A musím říci, že jsme byli asi na 4 ech místech a nejvíce se nám líbilo v lokalitě Ponale, i když ona to možná ani není oficiální lokalita, ale název místní restaurace/hotelu a možná i ulice. Krásně čistá voda, klídek a pohoda. Našel jsem i webkameru Lago di Garda možná je to z té restaurace ve které jsme byli (podle mola), ale to bych kecal. Nečekejte žádnou pláž, ale do vody se dá vlézt a je to neskutečný zážitek. Jinak to Ponale je na mapě nahoře poblíž Riva del Garda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gardske jezero jedu letos už po 4. Na doporučení kolegy v práci jsem se tam tehdy vydal. Děti nadšené z Movie landu, ze Safari, lanovkou na Monte Baldo. Mám to tam rád. Před měsícem jsem se vrátil z Rhodosu ale opět za týden do milovaného Sirmione:-)

   Vymazat
 5. Dobrý den, můžu se zeptat, kde se dá parkovat karavanem? Zda je to vůbec možné? Děkuji

  OdpovědětVymazat
 6. My se tam rovněž chystáme, bohužel jsme nesehnali vhodný obytňák, ale snad vám pomůže odkaz který jsem našla : http://www.autoblogger.cz/poradna/stellplatz-u-lago-di-garda-5-tipu/ krásnou dovolenou přeje Šárka

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den, jedu k jezeru po prvé s roční holčičkou. Ubytován budu v Bardolino VR, Itálie Můžete mi poradit tedy nějakou zábavu: aquapark,dobrou pláž a jiné zajímavé místa okolo. Děkuji všem.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj! Mockrát díky za skvělé tipy! Přemýšlíme o Sirmione a vzhledem k tomu, že s sebou budeme mít roční škvrně by mě zajímalo, kde předně je ta písečná pláž? Na mapě to nemůžu najít. Předem mockrát díky! Bára

  OdpovědětVymazat