středa 15. ledna 2014

Teplota vody na lago di garda. Je sever studenější? Proč?


Jedna z často slýchaných otázek od těch z vás, kdo se chystají na Gardu poprvé. Jezero má na výšku 50 kilometrů, dá se na takto krátké vzdálenosti rozlišit teplota vody? Ano, dá.

Jezero Garda má jeden hlavní přítok – ze severu teče z Dolomit řeka SARCA, do jezera se vlévá v Torbole, a proudem teče směrem na Limone. Řeka po své cestě posbírá studenou vodu z hor a sever jezera notně ochlazuje.Dá se říci, že rozdíl v teplotě vody mezi severem a jihem může být 3°
Na druhou stranu můžeme uklidnit, že v červenci či srpnu rozdíl mezi severem a jihem nebude citelný, Garda je teplá a vyhřátá všude.

Nejstudenějším místem na koupání bude pravděpodobně Limone, tam se totiž studená voda stáčí. Díky vysokým horám na západě je zde i brzo stín. 

Ve výsledku teplotní rozdíl mezi Limone a protější Malcesine poznáte, a to jsou přitom letoviska letoviska na protějších březích (na šířku tak 2km:)

Tolik k teplotě vody. Kde se dá dobře koupat a kde jsou dobré pláže? O tom zas příště…

1 komentář:

  1. Super.. už vím, že rozdíl může být cca 3 stupně. Pořád ale nevím, jakou teplotu (od-do nebo průměrnou) voda v jezeře má.

    OdpovědětVymazat